FundatorzyMiędzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

[2017-09-14]

 

16 września minie 30 lat odkąd podpisano Protokół Montrealski – jeden z najważniejszych dokumentów w zakresie ochrony warstwy ozonowej.

W  1987 roku, w Montrealu podpisany został Protokół Montrealski w sprawie substancji zubażających warstwę ozonową. Był on odpowiedzią na pogłębiający się stale problem dziury ozonowej i do dziś stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej skutecznych aktów w tym zakresie. Żeby upamiętnić sam Protokół, ale również po to, aby choć raz w roku nakłonić ludzi do zastanowienia się nad wpływem jednostki na zubażanie warstwy ozonowej, ustanowiono 16 września Międzynarodowym Dniem Ochrony Warstwy Ozonowej. W tym roku przypada okrągły jubileusz, który Sekretariat ONZ promuje hasłem „Caring for all life under the sun”.

Od jakiegoś czasu dostępna jest strona internetowa ozoneheroes.org,na której zegar odlicza godziny do rozpoczęcia kampanii. Jej przebieg wciąż pozostaje dla nas niespodzianką, wiemy tylko, że będzie ona wskazywać sukcesy osiągnięte dzięki podpisaniu Protokołu, zmianę w świadomości ludzi i generalny wpływ dokumentu na walkę z dziurą ozonową. Kampania ma też skupiać się wokół poprawki z Kigali, która dotyczy co prawda walki z globalnym ociepleniem, ale w zakresie w jakim wpłynęły na nie ograniczenia dotyczące warstwy ozonowej. Raz jeszcze, przekonujemy się w tym przypadku, jak bardzo wzajemnie powiązane są ze sobą wszystkie działania człowieka na jego środowisko naturalne.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.