Fundacja PROZON sukcesywnie realizuje szkolenia pn: „Legislacja i praktyka, a bezpieczeństwo pracy z czynnikami chłodniczymi”. Dotychczas gościliśmy już w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie i Sosnowcu. Partnerami tegorocznych wydarzeń były firmy Eko-Sanit Sp. z o.o., hurtownia Popularna, Schiessl Polska Sp. z o.o oraz Technika Chłodzenia Spółka z o.o. Zgromadzeni mieli możliwość posłuchać wykładu na temat kluczowych przepisów prawnych dotyczących branży chłodnictwa i klimatyzacji (ChiK). Szczególną uwagę poświecono interpretacji nowych regulacji, które mają wpływ na codzienną pracę. Uczestnicy chętnie angażowali się dyskusję, co pomogło w lepszym zrozumieniu przedstawionych zagadnień. Równie istotną częścią spotkania było omówienie problemów związanych z nielegalnym handlem czynnikami chłodniczymi. Poruszono kilka ważnych tematów, tj: emisja czynników chłodniczych z przemytu, obrót zabronionymi pojemnikami z HFC oraz niska świadomość branży ChiK i społeczeństwa na temat nielegalnych czynników chłodniczych HFC. Wskazano na potrzebę podjęcia działań edukacyjnych oraz zaostrzenia kontroli w celu zwalczania tego problemu.
Kolejnym z tematów były kwestie związane z bezpieczeństwem pracy z czynnikami alternatywnymi. Podkreślono znaczenie odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy oraz przestrzegania procedur bezpieczeństwa. Uczestnicy mieli okazję poznać najnowsze metody i narzędzia stosowane w tej dziedzinie.
Druga część szkolenia poświęcona była pracy z czynnikami alternatywnymi. Ochotnicy uczestniczyli w badaniu testowym czynników chłodniczych z użyciem analizatora gazów, przygotowywali stanowiska pracy i dokumentację czynności, a także znakowali zbiorniki przenośne. Ćwiczenia praktyczne spotkały się z dużym zainteresowaniem. Połączenie aspektów teoretycznych, jak i praktycznych, pozwoliło na lepsze zrozumienie omawianych zagadnień.