Czynniki palne w chłodnictwie i klimatyzacji - szkolenia, uprawnienia, certyfikaty

Wprowadzone kontyngenty, ograniczające dostępność dotychczas stosowanych czynników chłodniczych, przyspieszają tempo zmian technologicznych.
Podstawy wiedzy teoretycznej o czynnikach alternatywnych, zdobyte podczas szkoleń F-gazowych, dzisiaj wydają się niewystarczające.
Personel pracujący z czynnikami alternatywnymi, zarówno naturalnymi jak i syntetycznymi, musi poradzić sobie z ich palnością, toksycznością i wysokimi ciśnieniami pracy.

Fundacja PROZON wraz ze starannie dobraną kadrą szkoleniową opracowała program szkolenia „Czynniki palne w chłodnictwie i klimatyzacji”, które przeznaczone jest  dla instalatorów, serwisantów, konstruktorów oraz osób mających w pracy styczność z czynnikami palnymi.
W szczególności polecane osobom mającym kontakt z czynnikami palnymi z grupy A2L, A2, A3.
Pełen cykl szkolenia zakończony jest egzaminem i wydaniem międzynarodowego certyfikatu REAL Alternatives.

Zapewniamy

 • wykwalifikowaną kadrę szkoleniową
 • szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną
 • autorski podręcznik „Czynniki palne w chłodnictwie i klimatyzacji”
 • dostęp do platformy REAL Alternatives 4 LIFE
 • międzynarodowy certyfikat (po zdanym egzaminie)

Program szkolenia

 • właściwości palnych czynników chłodniczych
 • bezpieczeństwo stosowania
 • różnice w projektowaniu i konstrukcji instalacji
 • przykłady obliczeniowe limitów napełnienia instalacji
 • dobre praktyki serwisowe

Szkolenie teoretyczne i praktyczne

Szkolenie teoretyczne i praktyczne realizowane jest w dobrze wyposażonych salach szkoleniowych, przy pomocy materiałów szkoleniowych i profesjonalnego sprzętu szkoleniowego. Każdy z uczestników otrzyma podręcznik „Czynniki palne w chłodnictwie i klimatyzacji”.

Na zakończenie szkolenia, przeprowadzony zostanie egzamin, którego wynik pozytywny pozwoli na otrzymanie międzynarodowego certyfikatu REAL Alternatives 4 LIFE.

Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest posiadanie certyfikatu F-gazowego kat. I lub II.

Podczas szkolenia Fundacja PROZON zapewnia wyżywienie oraz przerwy kawowe.

HARMONOGRAM SZKOLENIA HARMONOGRAM SZKOLENIA

Co daje uzyskanie międzynarodowego certyfikatu REAL Alternatives 4 LIFE?

Wielu właścicieli obiektów i firm generalnego i/lub kompleksowego sanitarnego wykonawstwa zaczyna oczekiwać od pracowników związanych z chłodnictwem wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie czynników alternatywnych, potwierdzonych uznawanym międzynarodowo certyfikatem.

Obecnie jedyny taki europejski certyfikat to właśnie REAL Alternatives 4 LIFE.

Projekt REAL Alternatives

Fundacja PROZON jest w Polsce krajowym liderem europejskiego projektu szkoleniowego REAL Alternatives 4 LIFE, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i współtworzonego przez PROZON i kilkanaście innych europejskich instytucji specjalizujących się w tematyce chłodniczej.

Projekt szkoleniowy REAL Alternatives 4 LIFE dotyczy prowadzenia szkoleń z zakresu chłodnictwa opartego na czynnikach alternatywnych (dwutlenku węgla i czynnikach palnych), przygotowujących do uzyskania międzynarodowego Certyfikatu REAL Alternatives 4 LIFE.

Fundacja PROZON jako jednostka oceniająca, przeprowadza egzamin, którego pozytywny wynik umożliwia zdobycie międzynarodowego Certyfikatu Zawodowego REAL Alternatives 4 LIFE.

Pierwsze szkolenie prowadzone przez PROZON

W dniach 26-28 marca 2018, Fundacja PROZON miała przyjemność zorganizować pierwsze szkolenie wewnętrzne dotyczące instalacji chłodniczych działających na CO2.
Szkolenie było częścią inicjatywy pt. „Akademia Czynników Alternatywnych”, która jest realizowana w ramach projektu Real Alternatives. Zgodnie z założeniami projektu, przygotowujemy szkolenia w tematyce alternatywnych czynników chłodniczych.
Wykłady prowadzone były przez specjalistów-praktyków z firm wspierających nasz projekt:
AC PRORE, Carel, Digitel, Danfoss, Dorin, LU-VE, UDT, Gazex, Urząd Dozoru Technicznego.
Podczas szkolenia zaprezentowane zostały: pierwsza instalacja dydaktyczna, opis działania automatyki w układach podkrytycznych oraz transkrytycznych na CO2, budowa chłodnicy gazu, skraplaczy oraz sprężarek. Omówiono także zagadnienia związane z legislacją oraz aspekty bezpieczeństwa i detekcji CO2.

 • Termin

Najbliższy termin: 31.05-01.06.2023

Przejdź do pełnego kalendarza szkoleń

 • Miejsce

W siedzibie Fundacji PROZON

 • Koszt szkolenia

2 040,00 zł netto/osoba

 • Kontakt
 • +48 22 392 74 63
 • szkolenia@prozon.org.pl
 • Zgłoś udział