FundatorzyEmisja CO2 w dobie dzisiejszych wydarzeń.

[2020-09-25]

 

W ciągu ostatnich 100 lat świat doświadczał gwałtownych spadków emisji CO2. Działo się to na przykład po II Wojnie Światowej lub w wyniku kryzysu finansowego 2007-2009.
Obecnie, w wyniku lockdown i innych restrykcji doświadczamy najbardziej drastycznego spadku globalnych emisji gazów cieplarnianych w historii!
Naukowcy szacują, że w 2020 światowa emisja zmniejszy się o 4-8%, a zapotrzebowanie na energię o około 6% (równowartość zapotrzebowania Indii na energię). Wszystko wskazuje na to, że trudna lekcja pandemii będzie miała więc również swoje pozytywne aspekty.
Eksperci CICERO (Center for International Climate Research)
twierdzą, że potrzebujemy tego rodzaju redukcji każdego roku, aby zatrzymać globalne ocieplenie na oczekiwanym poziomie 1,5st.C, aż do osiągnięcia zerowej emisji netto w 2050 roku. Obecna sytuacja dała nam więc wyobrażenie, jak dużych ograniczeń emisji potrzebujemy. Rządy Państw udowodniły również, że możliwe jest postawienie dobra społeczeństw ponad zyski finansowe. Dalsza redukcja emisji CO2, nie może się oczywiście odbywać poprzez narzędzia zastosowane w czasie pandemii, ale jest to świetny moment na zmianę podejścia do klimatu i wzmożenie wysiłków na rzecz niskoemisyjnych rozwiązań!

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.