W ostatnim czasie trwa procedowanie nowelizacji Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej fluorowanych gazów cieplarnianych zmieniającej dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylającej rozporządzenie (UE) nr 517/2014. W kwietniu 2022 roku został przedstawiony wniosek w sprawie nowelizacji ww. rozporządzenia. Wniosek zakładał m.in. ścisły harmonogram wycofywania HFC, opłatę za kontyngenty spoza Unii Europejskiej, kary za nielegalny obrót.
Państwa będące w Unii Europejskiej za prezydentury czeskiej naniosły poprawki do punktów, które budziły zastrzeżenia. Wniosek został zaakceptowany, jednak w 2023 roku po przejęciu prezydencji przez Szwedów nowelizacja wróciła do pierwszej restrykcyjnej wersji. Celem wniosku jest m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku. Jednakże niedostosowanie prawodawstwa do obecnej sytuacji gospodarczej na świecie (m.in. przez wybuch wojny na Ukrainie) może mieć wiele negatywnych skutków.
Wiele państw, a także instytucji i firm branżowych zgłosiło swoje uwagi co do niektórych zapisów dotyczących m.in. zaostrzenia harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu HFC. PROZON Fundacja Ochrony Klimatu, Krajowe Forum Chłodnictwa, APPLIA oraz PORT PC wystosowało pismo do Polskich Europarlamentarzystów, w którym załączono prośbę o sprzeciwienie się propozycji regulacji w wersji zaproponowanej przez Komisję ENVI i poparcie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Pod koniec marca odbywało się głosowanie w Parlamencie Europejskim nad poprawkami w sprawie nowelizacji rozporządzenia nr 517/2014 (30 i 31 marca). Na posiedzeniu przegłosowano pierwotną wersję wniosku. Za przyjęciem poprawek było ok. 39% głosujących, natomiast przeciw zgłosiło 57% Europarlamentarzystów.
Stowarzyszenie pracodawców branży AREA oraz inne instytucje zwracają uwagę, że zaostrzenie harmonogramu wycofywania HFC może spowodować m.in.:
- brak możliwości serwisowania istniejących urządzeń;
- trudności w serwisowaniu ze względu na brak wyszkolonego personelu zakresie alternatywnych czynników chłodniczych i grzewczych;
- ograniczenie działalności małych i średnich przedsiębiorstw ze względu na brak odpowiednich rozwiązań technicznych;
- spowolnienie rynku pomp ciepła; branża ta nie będzie miała mocy przerobowych, aby masowo opracować i wdrożyć na rynek urządzenia, które wykorzystują „naturalne” czynniki chłodnicze.
W ramach wniosków Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów rozpoczną się negocjacje trójstronne w celu ustalenia ostatecznej nowelizacji rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. O dalszych krokach podejmowanych przez Unię Europejską będziemy Państwa informować na bieżąco.