RE-ELECTRO 4 LIFE to międzynarodowy projekt realizowany w ramach Programu LIFE Unii Europejskiej, którego celem jest wdrożenie innowacyjnego modelu biznesowego gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w sektorze urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych (HVACR). Projekt koncentruje się na ponownym użyciu (RE-USE) części zamiennych pochodzących ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), zamiast ich wyłącznego recyklingu materiałowego.
Celem projektu RE-ELECTRO 4 LIFE jest demonstracja i wdrożenie skalowalnego modelu RE-USE, który umożliwia odzysk, testowanie i ponowne wprowadzanie na rynek sprawnych części zamiennych z wycofanych z eksploatacji urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Model ten pozwala znacząco wydłużyć cykl życia urządzeń HVACR oraz ograniczyć ilość odpadów i emisji gazów cieplarnianych.
Cele szczegółowe
|
Projekt RE-ELECTRO 4 LIFE odpowiada na istotną lukę rynkową, jaką jest brak systemowych rozwiązań umożliwiających ponowne użycie części z urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Dotychczasowe modele gospodarki odpadami koncentrowały się głównie na recyklingu surowców, pomijając potencjał RE-USE i wydłużania cyklu życia komponentów. W ramach projektu wprowadzono znacząco ulepszony proces obejmujący standaryzowany demontaż urządzeń, zaawansowaną diagnostykę techniczną podzespołów, pełną identyfikowalność części w systemach IT oraz ponowne wprowadzenie sprawnych elementów do obrotu handlowego. Model opracowany w ramach RE-ELECTRO 4 LIFE jest gotowy do komercyjnego wykorzystania i może zostać powielony w innych krajach UE, stanowiąc przykład skalowalnego i zrównoważonego podejścia do gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze HVACR.
Bezpłatny odbiór elektroodpadówW ramach projektu realizowany jest bezpłatny odbiór elektroodpadów, obejmujący zużyte urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne sklasyfikowane pod kodami odpadów 16 02 11* oraz 16 02 14. Do odbioru kwalifikują się m.in. klimatyzatory (split, multisplit, VRF, VRV), agregaty wody lodowej (chillery), pompy ciepła, sprężarki oraz urządzenia chłodnicze wykorzystywane w handlu. Działanie to wspiera bezpieczne i zgodne z przepisami środowiskowymi zarządzanie elektroodpadami oraz umożliwia maksymalizację odzysku części nadających się do ponownego użycia. |
Projekt RE-ELECTRO 4 LIFE kładzie szczególny nacisk na upowszechnianie rezultatów oraz edukację branży i społeczeństwa. W ramach działań komunikacyjnych wykorzystuje się stronę internetową projektu oraz media społecznościowe, organizowane są webinaria techniczne i spotkania branżowe, a także uczestnictwo w targach i konferencjach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Dodatkowo projekt obejmuje wydarzenia otwarte dla interesariuszy i społeczeństwa oraz kampanie informacyjne, które docierają do ponad miliona odbiorców, zwiększając świadomość na temat ponownego wykorzystania części, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zrównoważonych praktyk w sektorze HVACR.
W ramach projektu powstaje nowoczesny zakład przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych – RE-ELECTRO PLANT. Obiekt wyposażony jest w linie demontażu urządzeń, stanowiska diagnostyczne, automatyczny system magazynowy, instalację fotowoltaiczną oraz zaawansowane zaplecze IT wspierające cały proces odzysku i sprzedaży części. Zakład umożliwia bezpieczne i zgodne z przepisami środowiskowymi przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), jednocześnie maksymalizując odzysk elementów nadających się do ponownego użycia, co przyczynia się do efektywnej gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze HVACR.
Projekt obejmuje wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych, które wspierają cały proces odzysku, diagnostyki i sprzedaży części zamiennych. W ramach projektu funkcjonują:
|
1 Aplikacja do zgłaszania odbioru elektroodpadów – umożliwia klientom łatwe zgłoszenie zużytych urządzeń, zarządzanie logistyką odbioru oraz integrację z systemem |
|
2 System ekspercki (Politechnika Wrocławska) – wspiera proces demontażu, diagnostyki, katalogowania oraz przygotowania oferty sprzedaży części. |
|
3 System ERP (K-NET) – odpowiada za ewidencję odpadów, magazyn, sprzedaż, integrację z e-commerce, automatycznymi regałami oraz systemami zewnętrznymi, takimi jak BDO czy KSeF. |
|
4 Platforma e-commerce – umożliwia klientom z całej Europy zakup sprawdzonych części zamiennych, wspierając rozwój sieci dystrybucji i modelu„second life” dla komponentów HVACR. |
RE-ELECTRO 4 LIFE przyczynia się do realizacji kluczowych polityk UE, w tym Europejskiego Zielonego Ładu, dyrektyw WEEE, ekoprojektowania oraz strategii na rzecz efektywnego wykorzystania zasobów. Projekt pokazuje, że ponowne użycie części zamiennych może być realnym, opłacalnym i skalowalnym elementem transformacji sektora HVACR w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
