Regeneracja i zagospodarowanie czynników
W Fundacji PROZON możliwe są do zrealizowania 3 sposoby zagospodarowania odzyskanego z instalacji czynnika chłodniczego:
SKUP CZYNNIKÓW CHŁODNICZYCH
Przekazany do Fundacji czynnik chłodniczy nie zawierający domieszek w ilości większej niż 1% mas. podlega skupowi wg zamieszczonego poniżej cennika usług Centrum Regeneracji.
PRZYJĘCIE ODPADU DO ZAGOSPODAROWANIA
Czynniki chłodnicze, nalężące do grupy HCFC (chloro-, bądź chlorofluoropochodne węglowodorów np. R22) oraz pozostałe czynniki zawierające domieszki w ilości większej niż 1% mas. nie podlegają skupowi i traktowane są przez Centrum Regeneracji jako odpad.
Zagospodarowanie odpadu odbywa się wg cennika usług Centrum Regeneracji.
Klientów, którzy podpisali z Fundacją Umowę o współpracy w zakresie ochrony klimatu obowiązują specjalne ceny zagospodarowania odpadów określone w warunkach umowy.
REGENERACJA CZYNNIKÓW CHŁODNICZYCH
Regeneracja oznacza powtórne przetworzenie odzyskanego czynnika chłodniczego w celu uzyskania właściwości odpowiadających właściwościom substancji pierwotnej.
Zdegradowany wskutek użytkowania czynnik zostaje poddany zaawansowanemu procesowi oczyszczania, którego efektem jest uzyskanie parametrów, spełniających wymogi obowiązującej w branży chłodniczej normy AHRI 700.
Regeneracja na zlecenie jest zatem pełnym odtworzeniem składu czynnika (w przypadku mieszanin) oraz uzyskaniem następujących parametrów:
zawartość domieszek 0,5% mas. zawartość gazów nieskraplających ≤ 1,5% obj. wilgotność ≤ 10 ppm zawartość kwasów ≤ 1 ppm zawartość jonów chlorkowych 0 zawartość substancji wysokowrzących ≤ 0,01% obj.
Jakość czynnika po regeneracji potwierdzona jest certyfikatem jakości wydanym przez Laboratorium PROZON.
Regeneracja jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem, gdy stosowany w urządzeniu czynnik chłodniczy należy do grupy czynników wycofanych z produkcji, ze względu na wysoki potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP.
W każdym z powyższych przypadków, na czynnik chłodniczy przekazany do Centrum Regeneracji wystawiana jest Karta Przekazania Odpadu (KPO), będąca potwierdzeniem zagospodarowania odpadu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
KOMUNIKAT
Uprzejmie przypominamy, że przed każdorazowym przekazaniem odzyskanych czynników chłodniczych lub innych odpadów do Fundacji PROZON, niezbędne jest wcześniejsze wystawienie Karty Przekazania Odpadu (KPO) w systemie BDO.
Dokument KPO należy utworzyć elektronicznie przed rozpoczęciem transportu odpadów.
W przeciwnym razie, Fundacja PROZON, jako odbiorca odpadów, nie ma możliwości ich
przyjęcia.
Jeżeli jeszcze nie dokonali Państwo rejestracji w BDO, a jesteście objęci tym obowiązkiem, ponieważ wytwarzacie odpady z prowadzonej działalności, zalecamy niezwłoczne złożenie wniosku o wpis do BDO poprzez stronę lub kontakt do PROZON Fundacja Ochrony Klimatu, na adres e-mail: ochrona.srodowiska@prozon.org.pl, gdzie uzyskają Państwo pomoc w rejestracji.