11 marca 2024 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego
i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014.
W sprawozdaniu specjalnym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2021 r. stwierdzono, że do 2050 r. konieczne będzie globalne zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych nawet o 90 % w porównaniu z 2015 r.
W odpowiedzi na pilną potrzebę podjęcia działań w dziedzinie klimatu Unia przyjęła bardziej ambitne cele klimatyczne
w drodze rozporządzenia (UE) 2021/1119. W rozporządzeniu tym ustanowiono wiążący unijny wewnętrzny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych netto (emisji po odliczeniu pochłaniania) do 2030 r. o co najmniej 55 % w porównaniu z poziomami
z 1990 r. oraz cel osiągnięcia neutralności klimatycznej w Unii najpóźniej do 2050 r.
Nowe Rozporządzenie zawiera szereg bardzo istotnych zmian w stosunku do rozporządzenia (UE) nr 517/2014. Poniżej najważniejsze z nich:
- Objęcie terminem „F-gazy” także innych fluorowanych substancji wymienionych w załącznikach do Rozporządzenia.
- Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu HFC.
- Wprowadzenie odpłatności 3 Euro/tonę CO2 eq za kontyngenty na przywóz HFC spoza UE.
- Wprowadzenie obowiązku posiadania wystarczającego kontyngentu lub autoryzacji na wykorzystanie kontyngentu
w momencie zwolnienia celnego. - Wprowadzenie obowiązku w stosunku do nowych importerów, którzy będą musieli wykazać się 3-letnim doświadczeniem
w handlu chemikaliami lub w serwisowaniu urządzeń lub systemów i nie będą uprawnieni do przekazywania lub autoryzacji swojego kontyngentu. - Wymóg, aby tylko jeden importer mógł być zarejestrowany pod jednym adresem.
- Wprowadzenie systemu CERTEX (Single Window) w ramach, którego celnicy w całej UE będą informowani o każdym akcie importu/eksportu/tranzytu i który będzie powiązany z portalem F-gas.
- Desygnowanie konkretnych przejść granicznych przez, które będzie można wprowadzać do UE i wyprowadzać z UE F-gazy oraz produkty/urządzenia je zawierające lub od nich uzależnione.
- Wprowadzenie obowiązkowego raportu audytora (do 30 kwietnia), jeśli import HFC luzem lub w urządzeniach wynosi
1 000 t CO2 eq. - Wprowadzenie całkowitego zakazu obrotu w UE F-gazów w pojemnikach jednorazowego użytku (w tym handlu internetowego) oraz składowania i transportu takich pojemników w UE oraz obowiązku zawierania umów na zwrot pojemników wielokrotnego użytku.
- Wprowadzenie obowiązkowej certyfikacji nie tylko dla czynności wykonywanych z udziałem F-gazów, ale także z udziałem alternatyw dla F-gazów.
- Wprowadzenie obowiązku dla Państwa Członkowskiego prowadzenia elektronicznego zbierania danych o emisji HFC.
- Zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie przepisów zgodnie ze zmienianą obecnie Środowiskową Dyrektywą Karną.
W linku znajdą Państwo pełen tekst Rozporządzenia w języku polskim.