- Warstwa ozonowa chroni nas oraz inne żywe organizmy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).
- W 2023 roku hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej jest: Protokół montrealski: naprawa warstwy ozonowej i ograniczenie zmian klimatu.
- Potwierdza to niedawne ustalenia Panelu ds. Oceny Naukowej dotyczące pozytywnego wpływu protokołu montrealskiego na zmianę klimatu. Odbudowa ozonu postępuje zgodnie z planem. Wsparcie wyzwań klimatycznych umożliwia poprawka z Kigali.
W Światowym Dniu Ozonu 2023 świętujemy osiągnięcia Protokołu montrealskiego w sprawie substancji, które zubożają warstwę ozonową. Warstwa ozonowa się utrwala i dzięki temu ograniczane są kolejne zmiany klimatyczne. Najnowsza aktualizacja Protokołu montrealskiego sporządzona przez Panel ds. Oceny Naukowej potwierdziła, że odbudowa warstwy ozonowej przebiega prawidłowo.
Oczekuje się, że nad Antarktyką poziom ozonu powróci do poziomu z 1980 r. około 2066 r.
POZYTYWNE EFEKTY WPROWADZENIA TRAKTATU
Traktat zakazał używania substancji zubożających powłokę ozonową. Dzięki temu warstwa ozonowa może powoli się regenerować. Traktat chroni także miliony ludzi przed nowotworem skóry i zaćmą oczu, chroni również ekosystemy i spowalnia zmianę klimatu – wiele substancji zubożających warstwę ozonową to także gazy, które powodują ocieplenie klimatu.
Jednak prace i korzyści wynikające z protokołu montrealskiego jeszcze się nie skończyły. Poprawka z Kigali do Protokołu montrealskiego ma na celu stopniowe ograniczenie produkcji i zużycia wodorofluorowęglowodorów (HFC). HFC są to silne gazy powodujące ocieplenie klimatu, które zastąpiły substancje zubożające warstwę ozonową w przemyśle chłodniczym. Powszechna ratyfikacja Poprawki i jej pełne wdrożenie są kluczowe z wielu powodów.
SZANSA NA OCHRONĘ PLANETY
Planeta się ociepla, co zwiększa zapotrzebowanie na klimatyzację w domach, szkołach i miejscach pracy. Jednocześnie poszerzanie dostępu do zrównoważonego łańcucha chłodniczego, aby zachować świeżość żywności i żywotność szczepionek, jest niezbędne do spełnienia aspiracji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ten rozwój chłodnictwa musi mieć charakter zrównoważony, co oznacza zarówno znalezienie bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska alternatyw dla HFC, jak i zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych. Dzięki stopniowemu wycofywaniu HFC, poprawka z Kigali może pozwolić na uniknięcie ocieplenia o 0,5°C do 2100 r. Wdrożenie środków w zakresie efektywności energetycznej mogłoby potencjalnie podwoić tę liczbę.
Wniosek jest jasny: przez prawie 40 lat Protokół montrealski odgrywał i nadal będzie odgrywać zasadniczą rolę w ochronie zdrowia ludzkiego, przyrody i klimatu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj: